neljapäev, 1. jaanuar 2015

Wat Rong Khun- Valge tempel- White temple


See muinasjutuline ja müstiline tempel asub Chiang Raist umbes 10-15 minutilise autosõidu kaugusel Chiang Mai suunas. Veel 18 aastat tagasi nägi tempel välja nagu enamus Tai templeid ikka: kollase, punase, kullakirjuline...Ja tavapäraselt peeti ka templis budistlikke tseremooniaid.
Chiang Rai provintsis sündinud kuulus kunstnik Chalermchai Kositpipat tuli mõttele värvida tempel üleni valgeks. Külarahvas oli algul väga sellele imelikule ideele vastu. Kuid aastal 1997 alustati templi uuendustöödega. Peagi oli tempel üle maailma kuulus ja toob vaatama igal aastal tohutul hulgal turiste. Nüüd kihab vilgas elu ümber templi ja kohalik rahvas on väga rahul kunstniku veidra ideega, see tähendab raha ja teenistust kohalikule rahvale.
 
 
Rada templisse kulgeb üle järve. Kõigepealt tuleb minna üle silla, mille all on sajad üles sirutatud käed. See on põrgu. Pimedal ajal on see valgustatud punase tulega ja näeb välja tõelise tulise põrgukatlana.

 
Edasi taevasse e templisse pääseb piki kaunist silda.

Templi sisemus on üsna tavapärane, kui välja arvata ukse kohal olev maal. Sel on kujutatud läänemaailmas paljusid väljamõeldud ja päriselus eksisteerinud tegelasi. Näiteks Matrix, Batman, Spiderman, Mickael Jackson, Elvis Presley jne. Tasub vaadata ka maalil kujutatud silmadesse, neis on peegeldus. Olgu ette juba öeldud, et neis võib ära tunda G.W.Bush`i ja Osama bin Laden`i . Kahjuks templis sees pildistada ei tohi, nii et peate ise vaatama minema.
Valge templi kõrval on kuldne tempel, mis kujutab inimeste ahnust ja janu kõige hiilgava ja raha järele. Tegelikkuses on selles kuldses majakeses aga hoopis wc, kus inimesed end kergendamas käivad.
Valge tempel on külastajaile tasuta ja selle ehitus-ja laiendustööd pole veel lõppenud.
Kogu külastuse aja saadab mikritest tulev kunstniku kõne ja naer, mis kõlab küll pisut hullumeelselt. Aga kunstnikud pole kunagi ju olnud päris normaalsed... Muidu lihtsalt ei sünniks selliseid erilisi teoseid, mis kedagi külmaks ei jäta.
 


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar