neljapäev, 8. jaanuar 2015

Luang Prabang

Mk Vaikne ja arhitektuuriliselt kena linnake, mis asub poolsaarel kahe jõe ühinemise kohas, kus kokku saavad Mekong ja Nam Khan.
Et Laos oli kunagine Prantsuse koloonia , on linnakeses  19. sajandil ehitatud koloniaalstiilis prantslaste kenad majad, millest paljud ka restaureeritud ja paljudest hoonetest on tehtud kallid hotellid.
Linn on tõesti armas ja kaunis, tihedalt täis pikitud väga vanu ja natuke uuemaid templeid, kloostreid. Kes ei põlga ära varajast ärkamist (u kell 6 hommikul),  saab vaadata ja osaleda hommikusel almuste kogumisel, kus mungad tulevad tänavatele andameid korjama.
Kindlasti tasub kauni vaate imetlemiseks ronida Phou Si mäe tippu. Tõsi küll, et vaadet nautima ei pääse tasuta. Lunastada tuleb 20 000 kip' i maksev pilet. Linnas on kahjuks paljudele kohtade külastamiseks määratud sissepääsu tasu, isegi templite uudistamiseks.
Igal õhtul algab linna peatänaval ööturg, kus saab imetleda ja osta kaunist käsitööd, siidist sallid, linikud, hõbeehted ja  - nõud, lambid ja mida kõike veel. Hinnad pole sugugi odavad. Ainuke odav asi selles riigis tundub olevat kohalik kange alkohol ja õlu. Kohati saab söögikohtades (muidugi mitte turistidele suunatud peenemate restodes) õlle odavamalt kui poest 9 000 kip' i eest suur pudel Beerlao`d. Odavamad toidud algavad 15 000 ja 20 000 kip'ist. Põhitoit on Laoses sticky rice e kleepuv riis. Täna hommikul oli meil võimalus jälgida kohaliku pere söögitoiminguid. Riisi võetakse pihku nii palju kui mahub ja hakatakse seda käes kokku suruma nagu meie talitame plastiliiniga. Paistab et perepojale maitses riis ka paljalt. Haukas teine vormitud riisipulgast suuri suutäisi. Vanem rahvas murdis riisipulgast väiksemaid palasid, määrisid kausis olnud kanaroaga kokku ja pistsid suhu. Ei mingeid nuge, kahvleid, lusikaid või pulki. Kõik näppudega. Laose toidud pole üldsegi nii teravad ja tšillised, kuid kasutatakse palju maitserohelist ja isegi mingit Mekongi vetikat või heina. Meie proovisime larb'i, lapp'i (kirjapilte jälle mitmeid). See on põhimõtteliselt hakkliha maitseroheliste, roheliste ubade ja paprikaga. Maitses hästi. Palju pakutakse siin ka vesipühvli liha.
 


Hõissa pulmad

Väike munk ja suur Ruts


Google tuuning

ja originaal

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar